Dr Leszek Wichrowski przekazał Bibliotece unikatowe anglojęzyczne publikacje dotyczące II Wojny Światowej oraz historii Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W zdecydowanej większości są to wydawnictwa amerykańskie z lat 1970-2016, które nie ukazały się na polskim rynku wydawniczym.

W lutym 2017 roku Maria Kentzer przekazała Bibliotece spuściznę po zmarłym w grudniu 2016 roku Jerzym Grundkowskim - bydgoskim pisarzu, twórcy prozy historycznej, fantastycznej i fantastycznonaukowej. Wśród darów znalazły się maszynopisy oraz książki autora. Dziękujemy pani Stanisławie Deludze za kontakt między Biblioteką a rodziną pisarza.

Ksiądz Jan Kołecki - bydgoszczanin, kapłan katolicki, absolwent Wydziału Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, uczeń ks. prof. J. Tischnera, numizmatyk, kolekcjoner, autor opracowań dotyczących złotnictwa, specjalista od etyki gospodarczej. W latach 2016-2017 przekazał Bibliotece kolekcję 3429 pocztówek, w tym 334 pocztówki powojennej Bydgoszczy, 130 książek, głównie o tematyce filozoficznej, czasopisma oraz 8 katalogów aukcyjnych.

W kwietniu 2016 r. państwo Iwona i Sławomir Jakubowscy z wydawnictwa Kreska po raz drugi przekazali Bibliotece UKW kolekcję książek i albumów. Wśród 191 darów znalazły się zróżnicowane tematycznie publikacje m. in. z dziedziny literatury pięknej, sztuki, historii, biologii i prawoznawstwa.

Pani Barbara Oleszkiewicz przekazała Bibliotece cenny zbiór książek swojej mamy Reginy Adamczak - zmarłej w tym roku wieloletniej dziennikarki Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. Zbiór pięćdziesięciu książek, to dzieła pisarzy i poetów związanych z naszym regionem: Adama Grzymały-Siedleckiego, Jerzego Sulimy-Kamińskiego, Władysława Dunarowskiego, Kazimierza Hoffmana i Zdzisława Prussa. Większość zawiera cenne dedykacje autorów.

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Bydgoszczy przekazał Bibliotece kolekcję książek o buddyzmie Diamentowej Drogi.

Na początku listopada 2012 r. pan Mirosław Meller przekazał do Biblioteki Głównej UKW część księgozbioru zmarłego brata Janusza Mellera. Kolekcja ta zawiera ponad 100 woluminów, głównie z dziedziny historii starożytnej i średniowiecznej oraz filozofii.

Urodzony w Świeciu Janusz Meller był mieszkańcem naszego miasta, informatykiem, długoletnim pracownikiem bankowego ośrodka informatycznego w Bydgoszczy. Miał szerokie zainteresowania humanistyczne - zgromadził spory księgozbiór z dziedziny historii starożytnej i wieków średnich oraz historii obyczajów w Europie.

Pani Kamila Heyza przekazała Bibliotece cenny zbiór książek o tematyce krymskiej zgromadzonych przez ojca Marka Heyzę (1953-2011) – bydgoszczanina, dziennikarza „Gazety Pomorskiej” w latach 1977-2007, miłośnika przyrody, historii i kultury Krymu.

Pan Antoni Brzezicha podarował Bibliotece 270 książek z literatury niemieckojęzycznej.

Były prezydent Bydgoszczy przekazał ponad 80 książek, głównie z politologii i ekologii.